Příručka „Doporučení pro obce Jak na komunitní energetiku“ vydaná Ministerstvem pro místní rozvoj ČR přináší ucelený pohled na lokální, tj. decentralizovanou, energetiku.

3. 4. 2024

Tato populárně-naučná příručka je určena především zástupcům municipalit, ale ocení jí i angažovaní občané, kteří se chtějí stravitelnou formou dozvědět o všech technologiích a možnostech využití obnovitelných zdrojů energie.

Transformace energetického odvětví je nevyhnutelná, a to nejen z environmentálních, ale i z ekonomických důvodů. Autor příručky, Mgr. Michal Svoboda, MSc, dává zástupcům obcí přehledný návod, jak se do této transformace aktivně zapojit a definuje kroky, které jim mohou přinést reálnou úsporu nákladů i snížení energetické závislosti.

Příručka je doplněna řadou příkladů dobré praxe, z nichž nemalá část je z obcí Ústeckého kraje (Horní Jiřetín, Česká Kamenice, Rybniště, Lipová, Klášterec nad Ohří, DSO Tolštejn, Modlany, Píšťany, Děčín, Ústí nad Labem) a je zakončena popisem praktických kroků místních samospráv, možnostmi financování těchto kroků a tipy na důvěryhodné informační zdroje a místa, kam se mohou zástupci municipalit obrátit. Jedním z takovýchto míst jsou i krajské energetické agentury – jedním z průkopníků je i Energetické centrum Ústeckého kraje, jehož služby jsou od r. 2023 zdarma dostupné všem obcím v Ústeckém kraji.

Příručka je dostupná na webu: https://www.obcepro.cz/data/doporuceni-pro-obce-jak-na-komunitni-energetiku.pdf

Další aktuality

Kalendář akcí na rok 2024

Kalendář akcí na rok 2024

25.4.2024 - Seminář na téma komunitní/komunální energtiky v praxi, ECUK, Droužkovice pozvánka 30.4.2024 - Brunch - Nové možnosti ve výrobě a sdílení elektřiny z OZE, Bold Future, Praha odkaz...

Brunch plný energie

Brunch plný energie

Jednou z důležitých rolí Energetického centra Ústeckého kraje je síťování, propojování jednotlivých energetických manažerek a manažerů ve městech. V celém kraji jsme ve spojení s více...